Pojam i faze kriznog menadžmenta 
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 13 | Nivo: Fakultet Bezbednosti

С А Д Р Ж А Ј
У в о д . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2
1. ПОЈАМ И ФАЗЕ КРИЗНОГ МЕНАЏМЕНТА. . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3
1.1. Посао кризног менаџдера . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4
2. КРИЗНИ МЕНАЏМЕНТ И СЛИЧНИ КОНЦЕПТИ.. . . . . . . . . . . . . . 6
3. СПЕЦИФИЧНОСТ КРИЗНОГ МЕНАЏМЕНТА . . . . . . . . . . . . . . . . . 8
3.1. Упоредне карактеристике система руковођења . . . . . . . . . . . . . . . 9
З а к љ у ч а к . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 11
Л и т е р а т у р а . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 12
ПОЈАМ И ФАЗЕ КРИЗНОГ МЕНАЏМЕНТА
УВОД
Криза се најчешће одређује као велики и неповољан догађај који наступа изненада и доноси негативне резултате иако изненадна, криза обично није неочекивана, јер најчешће постоје одређени знаци који упозоравају на долазећу кризу. Кризе као друштвену појаву прате људску цивилизацију од њеног самог почетка и понекад мењају друштво и његову културу. С обзиром, да је за човека најбитнија његова егзистенција, а самим тим и безбедност, човек свестан да живи у „друштву ризика“, веома је осетљив и на најмањи знак угрожавања његове безбедности.
Услед наведених околности, државе кроз своје органе и институције, максимално развијају капацитете за управљање кризама, ако до њих уопште дође, или спречавају могућу кризну ситуацију. То чине преко различитих министарстава и државних агенција које представљају посебна тела за кризне ситуације на нивоу владе.
1. ПОЈАМ И ФАЗЕ КРИЗНОГ МЕНАЏМЕНТА
Тек након што су људи схватили да у природи и друштву постоји некакав ред и законитост, дефинисали су појам кризе, као стање које одступа од уобичајног начина живљења. Веома дуго је криза схватана као резултат божије воље, тако да су људи своје активности усмеравали према магијским (узвишеним) ритуалима.
Са израњањем на површину рационалног мишљења и реалног погледа на свет и развој науке, јавила су се и прва настојања људи да опишу, класификују и разумеју кризу, а самим тим нађу адекватне начине за управљање кризама. Иако су то људи рано схватили, кризни менаџмент као научна дисциплина и рационално осмишљена пракса, настао је тек у II половини XX века.
Порекло термина кризни менаџмент налази се у политичкој сфери људске делатности савременог доба. Сматра се да је амерички председник Џон Ф. Кенеди први употребио овај израз током „кубанске кризе“ 1962. године. Он је ово описао као управљање једном озбиљном ванредном ситуацијом.
Кризни менаџмент као функција, односно делатност кризног менаџмента, старија је од тог термина. Наиме, управљање ванредним ситуацијама као формална одговорност САД-а настала је са напорима да се одговори на растуће претње пожара у великим градовима Америке у XX веку. Касније кризни менаџмент настаје и као организација, тј. формирају се посебни органи, тела и агенције које су се почеле бавити управљањем кризама.
И данас су кризе за сваку организацију увек могуће и неизбежне, али су менаџери и у профитном и у непрофитном и јавном сектору свесни да њихово трајање може бити знатно краће, а последице неупоредиво мање, ако је организација припремљена за кризу. То јесте задатак кризног менаџмента.

---------- OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturskiradovi.net 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: maturskiradovi.net@gmail.com

 

 

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!